Hamilelikte karın sarkması nasıl önlenir?

-hamilelikte-karin-sarkmasi-nasil-onlenir-.jpgHamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…Karnın sarkma ihtimali, her anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı en önemli sıkıntılardan biri. Bir yandan güzel bir mutluk yaşayacak olan anne adayı, diğer yandan vücudunun eski formunu kaybedeceğini düşünerek mutsuz olur.

Karın sarkmasında genetik faktörlerin de etkisi olduğu biliniyor. Ancak sarkmanın yaşanması kader değil. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Dilek Aytekin, hamilelik döneminde karın sarkmasını önlemenin yolları hakkında bilgi verdi…Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…Karın sarkması ileri yaş ve çoğul gebeliklerde daha
fazla

Karın bölgesi, kafatası ve göğüs boşluğu gibi kemikle değil, kas dokusu ile çevrelenmiş olduğundan karın boşluğunuzun esneyebilmesine olanak verir. Hamilelik sırasında büyüyen rahim ile karın içi basıncı artar. Normal sınırlarda, karın içi basıncı arttıkça karın kasları gevşeyip, basıncı azaltmaya çalışır. Karın içi basıncının aşırı artığı durumlarda, karın kasları baskı altında kalır ve bu basıncın daha da yükselmesini engellemek için genişleyip deforme olur. Kaslar deforme oldukça, cilt esnekliğini kaybeder ve çatlaklar oluşur.

Yaşın ilerlemesi dokuların esnekliğinin azalması açısından kaçınılmaz bir durum. Günümüzde ileri yaş hamilelikleri ve çoğul gebelikler arttı. Çoğul gebelik ile dünyaya gelecek bebek sayısının artması, hamileliğinde oluşan deformasyonun daha fazla olmasını sağlayabiliyor.

Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik
faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…Hamileliğe kilolu başlamak dezavantaj
Son zamanlarda genç ve doğurganlık çağındaki kadınlarda obezite sık görülüyor. Anne adaylarının fazla kilo ile başladıkları hamileliklerine, olması gerekenden çok daha fazla kilo alarak devam etmeleri, doğum sonrası bu kiloların verilmesini zorlaştırabiliyor. Doğum sırasında herhangi bir problem yaşanmamış olsa dahi, annenin vücudunda geri dönüşsüz estetik sorunlar oluşturabiliyor.

‘dan hamilelik öncesi beslenme hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…Ameliyat olmadan düzgün bir karına sahip olmak için
Her anne doğum sonrası hemen kilolarını verip, bir an önce eskisi kadar genç ve çekici olmak ister.
Ama bunu yeniden kazanması baştan önlemlerini almamış ise elbette kolay olmayacaktır.

Anne adayının hamile kalmadan önce alacağı ve sonrasında dikkat edeceği birkaç önlem ile düzgün bir karına sahip olmak hayal değil. İşte alacağınız önlemler:
Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…1- Kilo kontrolünüzü sağlayın
Öncelikle hamile kalmadan önce ideal kilonuzda olmaya gayret etmelisiniz. İdeal kilo tespitinizde beden kitle indeksinden yararlanılır. Beden kitle indeksi (BKİ), vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlığınız ise ulaşılmak istenen BKİ’nin, boy uzunluğunuzun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

Hamileliğe ait hipertansif durumlar, iri bebekten dolayı oluşacak problemler, erken doğum ve anne karnında
bebeğin gelişme geriliklerini dengelemek amacı ile anne adayı normal BKİ’ye sahipse, hamilelikte 11.5-16 kg arasında kilo alması tavsiye edilir.

Hamilelikte kaç kilo alınması gerektiği konusunda detaylı bilgi için ‘un yazısına tıklayın.

Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…2- Beslenmenize ve sıvı tüketiminize dikkat edin
Beslenmenin hamileliğin seyrinde ve sonucunda önemli oranda etkisi var. Önemli olan fazla miktarda yemek ve kilo almak değil, gerekli olan gıdaları dengeli ve yeterli miktarda almak.

Hamile bir kadının, hamile olmayan bir kadına göre günde fazladan 300 kaloriye ihtiyacı var. Bu da yaklaşık yüzde 15’lik bir artış, yani 2300 kalori/güne denk geliyor.

Hamileliğinizde uzmanların önerdiği beslenme şekli; öğünlerinizi artırmanız, tüm temel
besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak almanız şeklinde olur.

Su ve sıvı içeren gıdaları yeterince tüketmeniz, hamileliğinizde pek çok açıdan önemli. Hamileliğiniz sırasınca yeterli sıvı almanız, cildinizin nemlenmesini artırır. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler sürerek, cildinize masaj yapmanız kan dolaşımınızı hızlandıracağından, çatlak ve sarkmalarınıza karşı önleminizi almış olursunuz.
Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…3- Egzersiz yapın
Hamilelik döneminizde yapacağınız egzersizler, uygun sınırlar içinde kilo almanızı sağlamasının yanı sıra dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına da katkıda bulunarak, karın cildinizin ve kaslarınızın kanlanmasını artırır. Yaptığınız düzenli egzersizler, doğum sonrasında da hızla toparlanmanızı ve kendinize
gelmenizi sağlar. Aldığınız kiloları daha kolay vermenize katkıda bulunur.

Doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamileliğiniz sırasındaki egzersizlerinize dördüncü ayınızdan itibaren başlayabilirsiniz. Sezaryenle doğumunuzu gerçekleştirirseniz, karın hareketlerinize iki haftadan önce başlamamalısınız.

‘un hamilelikte alınan kiloların nasıl verilebileceğine dair tüyolarını okuyun.

Hamilelik sonrası karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da sarkmanın yaşanması kader değil. Yapmanız gerekenleri açıklıyor…Yaşa göre hamilelik önerileri
İleri yaşta gerçekleşen gebelikler riskleri de beraberinde getirir. Peki hamilelik için en ideal yaşlar hangileridi? İleri anne yaşı neden hem bebek hem anne için risklidir? Yanıtları burada!

Hamilelikte kimleri dinleyeceksiniz?
Hamilelik döneminde doktorumuz, kitaplarımız, annemiz, akrabalarımız, daha önce hamile
kalan arkadaşlarımız arasından kimi dinlemeliyiz?

Hamilelikte sauna kullanılır mı?
Rahatlamak için en ideal ortamlardan biri olan saunayı hamilelik sürecinde kullanmak doğru değildir. Neden mi?

Hamilelikte diş sağlığı
Anne adayları hamilelik döneminde, diş sağlığına normal dönemlere göre daha fazla özen göstermelidir.

Hamilelikte karın sarkması nasıl önlenir?

Advertisements

En Fazla Tıklananlar

  • None
Advertisements

%d bloggers like this: