3 yaş (24-36 ay) Çocuk Gelişimi

Bu dönem 2 yaş dönemi ile paralel gelişme göstermektedir. 2 yaşta gösterilen özellikler bu yaşta da gösterilmeye devam etmektedir.
Bu dönemin en önemli özelliği çocukların “egosantrik” döneme girmeleridir. Bu dönem 4 yaşa kadar devam etmektedir. Anne babaların çok sorun yaşadığı bu dönemde çocuk kendini ispatlamaya çalışır. Özerkliğini kanıtlamaya çalışır. “benim dediğim olacak, kendi istediğimi giyeceğim, istediğim zaman yemek yerim, ben nereye istersem oraya gideriz” düşüncelerine sahiptir. Bu düşüncelerini çevresine kabul ettirmeye çalışır. Her zaman kendi isteği olsun istemektedir ve anne baba ile sürekli çatışma içine girer. Bu dönemde çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği “inatçı çocuklar” makalesinde ele alınmıştır.
2-3 yaş aralığında çocuktan tuvalet eğitimini almış olması beklenmektedir. Tuvalet eğitimi için uygun yaş kızlarda 2, erkeklerde 2-5 yaştır. Bu dönemlerde çocuk tuvaletinin geldiğine dair sinyaller verir ve bu sinyaller onun tuvalet eğitimine hazır olduğunu göstermektedir. Anne babalar bu sinyallere duyarlı olup bu dönemi geçirmeden tuvalet eğitimine başlamalıdır. Bu eğitime hazır olmayan çocuklar için ise 3 yaşın sonuna kadar beklenebilir.
Bu dönemde çocuklarda sembolik oyun çok sık görülmektedir. Oyuncakları farklı işlevler için kullanırlar. Bir legoyu telefon olarak kullanabilirler. Yetişkinleri taklit etmeye yönelik oyunlara başlarlar. Bebeğe mama verirler, onu uyuturlar, araba ile işe giderler, vs. bu noktada anne ve baba, çocuğun dünyasına bu oyunlar ile ulaşabilmektedir. Bu oyunlar ile çocuğunun neler yaşadığını, neler hayal ettiğini, neler istediğini anlayan anne baba çocuğu ile daha sağlıklı bir iletişim kuracaktır. Ayrıca çocukların bilişsel gelişimini desteklemek amacı ile yap-boz gibi oyuncaklarla oynaması sağlanmalıdır.
Çocukların bu dönemde kendi kendine giyinmesi sağlanmalıdır. Kıyafetlerinin bir kısmını tek başına giymeyi başarabilecek olgunluğa erişmiş bulunmaktadırlar.
Bu dönemin sonuna doğru çocuktan sembolik resim yapması beklenmektedir. Top gibi basit nesneleri çizmeye çalışırlar ve sorulduğunda ne olduğunu anlatırlar. Bu dönemde çocuğun sık sık boya kalemleri ile karşılaştırılması faydalıdır.
3 yaş (24-36 ay) Çocuk Gelişimi

Advertisements

En Fazla Tıklananlar

  • None

Popüler Yazılar

Advertisements

%d bloggers like this: