Yanlış tedavi uygulanırsa ölüm getiriyor

Yanlış tedavi uygulanırsa ölüm getiriyor

Kocaeli Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, verem hastalığının günümüzde en kolay atlatılan hastalıklar arasına girdiğini, ancak yanlış tedavi yöntemlerinin ölümcül sonuçlara neden olduğunu kaydetti.

İl Sağlık Müdürü Aydınlık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünya çapında yapılan tespitlere göre veremin en çok akciğerler olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabildiğini dile getirdi. Dr. Hasan Aydınlık, verem hastalığına tutulan insanların tedavisiz bırakılması ya da düzensiz tedavi nedeniyle öldüğüne dikkat çekti. Aydınlık, bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi ve bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatinin
çekilmesi gerektiğini belirtti.

‘Bütün kıtalarda, bütün ülkelerde tüberküloz vardır.’ diyen Aydınlık, "Yılda 8,9 milyon insan bu hastalığa yakalanırken 1,7 milyonu ölmektedir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, bu yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Bir numaralı ölüm nedeni idi. 1940’lı yıllarda her yıl bin kişiden 2 -3’ü verem nedeniyle ölüyordu. Türkiye’de verem sıklığının en yüksek olduğu bölge Marmara Bölgesi olup, yüz binde 44 civarındadır." dedi.

Aydınlık, verem mikrobunun bulaşma yollarını ise şöyle ifade etti: "Verem mikrobu öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar çevre havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleriyle alır ve enfekte olurlar. Kişi, kendisinin enfekte
olduğunu genellikle bilmez. Vücuttaki tüberküloz mikropları bir sebeple aktif hale gelirse hastalık yaparlar."

Aydınlık, bir kişinin verem mikrobunu kapmasında sonra şu belirtilerin görüleceğini kaydetti: "İki haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, göğüs ağrıları, iştahsızlık, zayıflama, çocuklarda kilo alamama, halsizlik ve hastalık ileri safhada ise kan tükürme olabilir. Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da yakınmalarını sigara ya da başka bir nedene bağlar. Özellikle öksürük ve diğer yakınmaları olan hastaların gecikmeden verem savaşı dispanseri ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir."

Kocaeli Sağlık İl Müdürü Dr.Hasan Aydınlık, tüberkülozun tedavisi
için çok güçlü ilaçlar bulunduğunu ifade etti. Bu ilaçların Türkiye’de verem savaş dispanserleri tarafından ücretsiz verildiğini hatırlatan Aydınlık, açıklamasında şu bilgilere yer verdi: "Tedavi süresi en az altı aydır. Bazı özel durumlarda ilaçları kullanma süresi uzatılabilir. Görüldüğü üzere tüberküloz artık önemli bir ölüm nedeni değildir. Ancak düzensiz ve hatalı tedaviler yüzünden ilaçlara dirençli veremli hasta sayılarının ülkemizde yüksek oluşu önemli bir sorunumuzdur. Bu sorunun gerek hastalıktan korunma, gerek hastalığın bulaşması, gerekse tedavi aşamalarında toplumdaki bilinç düzeyinin artırılması ile çözülebileceği ortadadır."

Yanlış tedavi uygulanırsa ölüm getiriyor

Advertisements

En Fazla Tıklananlar

  • None
Advertisements

%d bloggers like this: